BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Bordsfotogenlampa 10983190
*
nr 1098 3190
Bordsfotogenlampa
Majolika
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 mars 2017
kl 20:04:18
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/3 06:48:39
1
100 kr
24/3 13:27:07
2
150 kr
24/3 19:45:50
3
200 kr
27/3 10:55:34
2
250 kr
27/3 17:56:33
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsfotogenlampa fotogenlampa fotogenlampor ljusstakar ljusstake majolika
-
8011 Ljusstakar
2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:27
-
8010 Ljusstakar
Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:30
-
8065 Ljusstake
Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:48
*
Bordsfotogenlampa
nr 1098 3190
Bordsfotogenlampa
Majolika
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 mars 2017 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 24/3 06:48:39 | 1 | 100 kr |
| 24/3 13:27:07 | 2 | 150 kr |
| 24/3 19:45:50 | 3 | 200 kr |
| 27/3 10:55:34 | 2 | 250 kr |
| 27/3 17:56:33 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsfotogenlampa fotogenlampa fotogenlampor ljusstakar ljusstake majolika
-
8011 Ljusstakar
2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:27 -
8010 Ljusstakar
Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:30 -
8065 Ljusstake
Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:48



